a
Contact
Locations

New York
London
Berlin

Follow us

Uvolnění pánevního dna jako prevence zánětů močového měchýře

Často slýcháváme o pánevním dnu a péči o pánevní dno po porodu, ale už méně před porodem. Mě se práce s pánevním dnem však dostala do života jako zásadní téma už od mládí.  

Měla jsem neustále problémy – gynekologické či urologické a pořád se střídaly. Klasickou léčbu antibiotiky jsem absolvovala opakovaně i dlouhodobě a nic nepomáhalo. Byla jsem už zoufalá. Co mi na mé cestě pomohlo asi nejvíc, byla práce se svou myslí a tělem za podpory esenciálních olejů, kraniosakrální terapie a fyzioterapie pánevního dna.

Právě o fyzioterapii pánevního dna bude tento rozhovor. Nesmírně děkuju za velikou pomoc Mgr. Michaele Havlíčkové, která mi neskutečně pomohla na mé cestě objevit pomoc a uzdravení. A také za její ochotu sdílet s námi její pohled. Mgr. Michaela Havlíčková se věnuje práci s pánevním dnem, – je fyzioterapeut a lektorka kurzů Terapie u dysfunkcí pánevního dna.

Míšo, velmi děkuji za poskytnutí tohoto rozhovoru. Měla jsem ho v hlavě už dlouho. Myšlenku na to, že je nutné sdílet, jak může fyzioterapie pánevního dna pomoct, jak po porodu, ale také před. A hlavně s čím jsem se setkala já a jak moc jste mi pomohla.  Změnila jsem poté i pohled na pohyb i život.

U naší terapie se zjistilo, že moje pánevní dno je velmi stažené. A bylo nutné, nebo každopádně velmi nápomocné ho manuálně uvolnit. Já mám pocit, že teď už jsem schopná poznat podle dechu, jak na tom jsem. 

Marika: Dává to smysl? Je možné zjistit, jak je na tom pánevní dno i bezkontaktně? Je možné zjistit, jak na tom jsme dechem či jiným způsobem?

Míša: Musím říct, že hned tato první otázka není úplně snadná. Jsou lidé, kteří dokáží oblast pánevního dna nacítit velmi dobře sami o sobě, část lidí to neumí ani při důsledné vizualizaci s terapeutem. Prvním velkým vodítkem je samotný projev dysfunkce až poruchy, tedy bolest (nejčastěji kostrče, bolest při pohlavním styku) či porucha svěračové funkce (inkontinence). Citlivější jedinci občasně vnímají pocit stažení a tuhosti kolem kostrče například při dýchání, pohybovém projevu nebo naopak dlouhodobém sedu/stoji. Pocit stažení můžeme vnímat též při nějakém stresu, například před zkouškou, ale tam je tento stav do jisté míry fyziologický.

Marika: Lze dechem pánevní dno uvolnit?

Míša: Ano, pocit prodechnutí do pánve jakoby nafouknutí plachty pánevního dna větrem, může napomoci pro uvědomění si relaxace v oblasti pánve. Někdy pomáhá představa putování dechu podél celé páteře až do oblasti kostrče, která se dechem mírně narovná a vytáhne do délky. Vizualizací je celá řada.

Důležité však je rozlišit uvolnění a vytláčení svalů pánevního dna tlakem ven z těla. To by mohlo z dlouhodobého hlediska spíše škodit.

Cviky lze provádět v různých pozicích. Mou oblíbenou je například sed na židli s ručníkem stočeným do ruličky pod tělem (představa sedu na koňském sedle). Sedací kosti se zde uvolňují podél okraje ručníku do stran a svaly pánevního dna volně dosedají na jeho vrchol. Přirozený dech pak relaxaci podpoří.

V případě opravdové nejistoty je jednoduchá, snadno využitelná rada. Při otírání řitního otvoru po stolici ponecháme ruku s papírem v dané lokalitě a zkusíme svaly vtáhnout a stisknout (svaly si tak můžeme přes prst nacítit) a poté zcela povolíme – ucítíme mírný pokles a jakoby otevření svaloviny konečníku.

Marika: Lze nám i takto písemně poradit první pomoc u začínajícího zánětu močového měchýře z pohledu fyzioterapie? Pamatuju si, že jste mi poradila mimo jiné i super trik jako prevenci – žehlení spodního prádla. Musím říct, že trik používám doteď.

Míša: Ohledně fyzioterapie je třeba říct, že zánět patří VŽDY do rukou lékaře, který pacienta vyšetří a dle laboratorního nálezu nasadí, či nenasadí léčbu. Občasně se však stává, že pacient/ka ještě nemá zánět v pravém slova smyslu, ale pouhé stažení svaloviny v okolí močových cest či rozvrat přirozeného prostředí v pochvě, vaginální dysmikrobii, které se v podstatě projevují jako běžící zánět. A právě v tomto stavu je vhodný terapeutický zásah, vedoucí k harmonizaci pH a uvolnění svalů pánevního dna.

Máte pravdu, že existuje několik jednoduchých triků, které pomáhají mírnit recidivy zánětů.

Jedním z nich je žehlení spodního prádla, u citlivějších tkanin řádné napaření žehličkou. Existují i běžně prodávané dezinfekce, které lze přidávat přímo do pračky. Samo sebou lze pořídit i bavlněné prádlo k vyváření, ale to se málokdy slučuje se současnou estetikou.

Další základní radou je udržování vhodného poševního pH, čemuž napomáhá vhodná strava s nižším příjmem jednoduchých cukrů, vynechání nadměrného mytí zejména za užití mýdel, které sliznice příliš vysušují a občasné užívání přípravků s lactobacillem. Ten je vhodné užívat ústy, ale i lokálně aplikací do pochvy, zejména po prodělaném zánětu s užíváním antibiotik. Pochva si tak vytváří přirozenou imunitu. Močové cesty ve svém ústí v podstatě odrazem zdraví pochvy a opakované záněty jednoho vedou k zánětu druhého.

Ohledně relaxace svalů pánevního dna dechem jsme mluvili výše, z jednoduchý triků pak zařadíme cviky na uvolnění oblasti dolní části páteře a kyčelních kloubů.

Na další část rozhovoru se můžete těšit příště. Cvik s ručníkem velice doporučuji. Také vizualizace větru, který se opře do plachet je velmi nápomocná u nadechování do podbřišku. Sama používám představu otevírající se květiny. Už navnímání této oblasti umí být velikým pomocníkem pro zdraví.